Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chotoviny

Historie

Nejstarší písemná zmínka o Chotovinách pochází z 2.července roku 1266. Ve sporu Hynka z Vlašimě a Racka z Tožic se totiž připomíná svědek Bořislav z Chotovin a později roku 1318 i Řivín z Chotovin. Chotoviny ale byly zřejmě osídleny podstatně dříve. Poznámka ve farní kronice z roku 1765 říká, že místní římsko-katolický kostel byl postaven již v letech 990 až 1000. Důkazem tohoto tvrzení jsou i nálezy lidských kostí a bronzových náušnic, jež se našly v okolí kostela ve dvacátých letech minulého století. Kostry patřily podle archeologů už prvním křesťanům z 9. až 12. století.

Na území dnešní obce se nacházely dvě osady. Chotoviny na kopci okolo kostela a Vlkančice jižně od stávajícího zámku. Časem se obě vsi spojily a od 16. století se používá jednotný název Chotoviny. Vesnici Chotoviny i s dvorem dal roku 1345 král Jan Lucemburský za dluhy pánům z Rožmberka a v jejich držení zůstala až do 16. století. V místech chotovinského zámku stála tvrz, o níž se píše v roce 1407, kdy je připomínán spor majitele Peška. Tvrz měnila v průběhu dalších 200 let často majitele. Až roku 1611 ji spolu s vesnicí Vlkančice koupil Bohuslav Víta ze Rzavého a stal se tak vlastníkem celého chotovinského statku.

Z dalších významných držitelů Chotovin nelze opomenout Vratislava z Mitrovic a zejména kardinála Kašpara Migazziho, který získal Chotoviny v roce 1768. Na místě staré tvrze vybudoval Migazzi v letech 1770 až 1780 klasicistní zámek. Větších oprav se dostalo i kostelu. V letech 1781 až 1786 byla přistavěna věž a původně gotický kostel byl přestavěn. Stopy po gotickém kostele jsou dodnes patrny v presbytáři a hlavně v půdním prostoru. Z gotické doby se zachoval i svatostánek s hlavou Krista. Hrabě Migazzi postavil také nynější faru, což dokazuje kryptogram nad vchodem.

Roku 1806 koupil panství pražský občan Jan Nádherný, později povýšený do šlechtického stavu. Jeho potomci pak zůstali v Chotovinách až do roku 1945. Baron Nádherný dal zámku novorenesanční podobu. Ke kostelu přistavěl i empírovou hrobku ve stylu dórského chrámku. Významným počinem barona Nádherného bylo i založení zámeckého parku. Park o celkové rozloze 22,5 ha vybudoval baron Nádherný v první polovině 19.století a dnes je evidován jako památka I. kategorie.

Ve výčtu význačných staveb nelze opomenout stavbu kostela Sboru církve československé husitské, která byla dokončena v roce 1924.

V roce 1886 se začala stavět železniční dráha z Prahy do Vídně a v roce 1871 už projížděl Chotovinami první vlak.

 

Historie školy

Škola vznikla v Chotovinách při obsazení fary ke konci 17. století. Zpočátku se učilo po chalupách, později byla škola umístěna v domě čp. 3 u kostela. Se stavbou jednopatrové školní budovy se začalo za přispění barona Nádherného roku 1809. Škola byla na dlouhou dobu dvoutřídní. Dětí však stále přibývalo, a tak se za přispění obce postavila v roce 1882 nová školní budova. V roce 1945 byla v Chotovinách zřízena měšťanská škola. Návrh na její umístění do západního křídla zámku se setkal s odporem, jelikož zámek sloužil jako ubikace Rudé armády. Nakonec se již ve školním roce 1946-47 učilo v západním křídle zámku. Prostory školy se postupně rozšiřovaly. Až v říjnu 1948 došlo ke konečné likvidaci věcí uložených v budově zámku. Budova mohla být ve větší míře využívána školou, přízemí východního křídla měl k dispozici MNV, který zde zřídil svou kancelář, knihovnu, ordinaci zubního lékaře, kadeřnictví a obřadní síň.

Přestože zřízení měšťanské školy bylo nesporným úspěchem, podmínky pro výuku nevyhovovaly, proto se uvažovalo o stavbě nové budovy školy. Po roce 1996 byl zámek a bývalý velkostatek v restituci vrácen rodině Nádherných. Vyskytla se možnost získání peněz, ale jednání byla zdlouhavá. Jelikož se škola podle smlouvy měla vystěhovat do 30.6.2001, byla škola dočasně umístěna v bývalém kulturním domě. V následujícím roce vláda finanční prostředky uvolnila. Školní rok 2003/2004 byl zahájen v nové budově druhého stupně. Tělocvična, školní kuchyně a jídelna jsou umístěny v budově bývalého kulturního domu.

Ke komplexu budov patří i mateřská škola, která má v dnešní době nadbytek žáků. Proto je jedna třída dočasně umístěna ve školní budově než bude budova mateřské školy rozšířena. Roku 2005 se začalo s výstavbou sportovní haly, která byla slavnostně otevřena v září roku 2006 při tradičních Chotovinských slavnostech.

Zajímavostí zdejší školy je tzv. Malá školská rada. Děti z jednotlivých tříd si volí své dva zástupce, kteří potom obhajují jejich názory nebo naopak předkládají požadavky a stížnosti na „zasedáních“. Předsedové jsou voleni stejně jako si občané volí své politické strany při volbách. Mezi tradice zdejší školy patří i vydávání Chotovinského školáka, který je každý měsíc vložen do Chotovinských listů. Redaktory jsou sami žáci školy. Jejich dobrá práce byla i oceněna, když se tyto noviny probojovaly v soutěži „O Nejlepší školní časopis“ až do Prahy, kde byly oceněny.

 Nesmíme zapomenout na činnost několika zájmových kroužků, ke kterým patří i Píšťalka, Píšťalička a Píšťalinka. Musím zmínit nedávný fenomenální úspěch Píšťalinky v Praze, kde si děti vybojovaly první místo v celostátní soutěži „Pískání pro zdraví“.

 

Současnost

Dnes pulzuje v Chotovinách běžný vesnický život. Děti navštěvují místní školku a základní školu, jejich rodiče mohou nakupovat v obchodním domě. V Chotovinách nechybí pošta, ve zdravotním středisku najdou pacienti praktického, zubního a dětského lékaře a také lékárnu. Za občerstvením lze jít do restaurace Eden, hospody U Slunečků nebo cukrárny Monika. Ubytovat se  můžete ve zdejším hostinci U Zámku nebo v penzionu Pod Ořechem. Ani o sportovní vyžití zde není nouze. Můžete navštívit zdejší fotbalové hřiště, kde je i venkovní hřiště na volejbal se světly, nebo soukromý tenisový kurt pana Marka Moose.

 V Chotovinách žije přes 700 obyvatel, s osadami pak něco přes 1500. Zajímavostí je, že během 20. století splynuly Chotoviny s osadou Červené Záhoří v jednu aglomeraci a dnes je od sebe odděluje v podstatě jediná ulice.

Možnosti soukromého podnikání využila v listopadu 1989 i spousta chotovinských  řemeslníků či obchodníků a dnes působí v obci mnoho firem i úspěšně podnikajících soukromníků.

Doslova evropské povědomí o Chotovinách přineslo obci špičkové zdravotnické pracoviště zabývající se plastickou a estetickou chirurgií a chirurgií ruky – Sanatorium Dlabal.

Nejen v táborském regionu je vyhlášená tiskárna ABC, která se může mimo jiné pochlubit i zakázkami pro NATO. Topenářské a instalatérské práce a prodej materiálu pro toto odvětví nabízí firma Latop. Montážní práce tohoto druhu vám zařídí firma Montop. Firma Janecký provádí klempířské a pokrývačské práce a nabízí i autodopravu a v dnešní době vlastní pneuservis. Nejen na Táborsku provádí parkové úpravy firma Zahradní architektura, mezi jejíž špičkové zakázky patří i Černínský palác v Praze. Zahradnictví Krejčí nabízí zahradnické práce a nejrůznější výpěstky.

Provozem čerpacích stanic se zabývá firma Krejsa Oktan. Úspěšně si vede i T-servis. Ten zajišťuje různé technické služby a stavební práce. Zámečnické a zednické práce provádí firma pana Milana Kortuse. Pan Daniel Karas vlastní firmu na kompletní provádění staveb, rekonstrukcí koupelen, sádrokartonářské práce a elektroinstalace. Firma Köchert se zabývá kotevní technikou a spojovacími materiály a firma Merxbauer vlastní pneuservis, prodává zemědělské náhradní díly a hospodářské potřeby. Nesmíme zapomenout na kosmetické TATTOO studio paní Hany Němcové.

V dnešní době probíhá kolem Chotovin stavba dálnice D3 z Prahy na hranice se sousedním Rakouskem. Další její část se bude otvírat koncem tohoto kalendářního roku.

I zámek je dnes obýván. Bydlí v něm dcera po posledním baronu Nádherném, Jamie a její přátelé z USA. Jamie tu chce zůstat již napořád. V této budově je též možné se ubytovat.

Sport

Motokros

Není tomu tak dávno, co se poprvé začali chotovinští motokrosoví závodníci účastnit závodů. Mezi jezdci-muži se nenechá zahanbit naše jediná jezdkyně Daniela Krejčová, která jezdí kategorii MX50. Danielka se objevila i na obrazovce ČT, když po závodě ve špičkovém halovém motokrosu a freestylové exhibici v ostravské ČEZ Aréně s ní bylo natočeno Sport intervium. Mezi dobré jezdce patří i Ondra Krejčí, který letos přestoupil do vyšší kategorie MX65, kde už se na stroji musí poprat s 6 rychlostmi. Do našeho týmu vstoupil nový jezdec Zbyněk Filip v kategorii OPEN.HOBBY na stroji Husaberg. Dále pak za nás závodí Jaroslav Krejčí.

 

Kopaná

V Chotovinách má bohatou tradici činnost Sokola. Kopaná byla v Chotovinách k vidění už v roce 1925. K ustanovení fotbalového klubu po názvem S. K. Chotoviny a později Slavoj, však došlo až v roce 1956 a v roce 1984 se začalo důkladně rekonstruovat. V roce 1993 a 1994 slavilo družstvo mužů historický bronz v oblastním přeboru. Dnes se používá název T. J. Sokol Chotoviny.

Chotovinští fotbalisté B-týmu se mohou pochlubit loňským úspěchem, kdy se stali mistry okresního přeboru. Bouřlivé oslavy se zúčastnil snad každý, kdo je nějakým způsobem spřízněn s chotovinským fotbalem. Na památku byla dokonce zhotovena trička, které dostali nejen hráči, ale i fanoušci, kteří je doprovázeli na jejich poslední zápas v sezoně. Dále naši obec reprezentují „Staří páni“ (muži nad 35 let), A-tým, loni dohrál sezonu, letos však pro nízký počet hráčů nebyl přihlášen do soutěže Dorost, potom Žáci, Starší přípravka a Mladší přípravka, nebo-li Kadeti.

 

Kuželky

Kuželky se hrály v Chotovinách už koncem 19. století a výstavba prvního sokolského jednodrážního betonového kuželníku byla dokončena v roce 1960. O rok později se začala stavět asfaltová kuželníková dvoudráha, která byla otevřena v roce 1963. Po jejím dokončení nastal v obci velký rozmach kuželkářského sportu. Chotoviny se mohou pochlubit celorepublikovými kuželkářskými tituly ze soutěží družstev i jednotlivců. Do dnešní doby prošla kuželna několika rekonstrukcemi a stal se jednou z nejmodernějších a nejlepších kuželen, kde nechybí ani nové automatické stavěče kuželek. Dnes koulejí ženy a dorostenky o ligové body, muži hrají oblastní soutěž.

 

Dobrovolní hasiči

V Chotovinách jsou hned dva sbory dobrovolných hasičů – Chotoviny a Červené Záhoří. Chotovinští hasiči loni oslavili 130. výročí svého založení. Akce se konala 16. června na hřišti Sokola. Soutěže se zúčastnilo devatenáct hasičských sborů, z čehož tři byla družstva žen.V průběhu oslav byly návštěvníkům představeny staré hasičské stříkačky, které jsou dosud pečlivě udržované a naopak s ukázkou nejmodernější techniky přišli profesionálové ze Záchranného hesičského sboru Tábor.

V letošním roce dosáhly hasičky z Červeného Záhoří historického úspěchu postupem do krajského kola v požárním sportu. Cesta k tomuto úspěchu začala v roce 2001, kdy se několik mladých dívek rozhodlo založit ženské hasičské družstvo. Již v roce 2002 se jim podařilo postoupit do okresního kola mezi šest nejlepších družstev v táborském okrese. Tento úspěch se s výjimkou roku 2005 dařilo opakovat každoročně.

Loňská cesta za postupem začala 19. května na okrskové soutěži v pohnání, kde naše dívky vyhrály první místo a díky velice dobrým časům postoupily do okresu. Tato soutěž se konala v Bechyni, kde si dívky vybojovaly postup do krajského kola, to se konalo ve Strakonicích. Naše závodnice zde vybojovaly krásné 4.místo.

 

Společenské a sportovní akce

Mezi tradiční chotovinské akce patří prodejní výstava květin v kulturním domě a jeho bezprostředním okolí. Letos v květnu proběhl sedmý ročník a přilákal více než 4200 návštěvníků. Sdružení přátel ZŠ v Chotovinách a Základní škola Chotoviny pořádá každoročně Dětský maškarní karneval, který je mezi dětmi velice oblíben. Pro děti je zde ještě Dětský den a soutěž o nejlepší čarodějnici při „Pálení čarodějnic“, které je samozřejmě určeno i pro jejich rodiče.  

Kuželkáři pořádají Vánoční koulení o ceny a Den s Kuželkami, kde si na své přijde každý. Pokud jste spíše příznivci fotbalu, můžete navštívit Pouťový nebo Vánoční turnaj v malé kopané nebo Memoriál Petra Pekárka. Samozřejmě přes zimu v hale probíhá několik turnajů, např. Latop Cup, pořádaný firmou Latop.

Asi největší znovuobnovenou tradicí je maškarní průvod ulicemi. Ve staré části Červeného Záhoří chodí tamější členi sboru dobrovolných hasičů. Ve zbylých částech Červeného Záhoří, Chotovin a okolních vesnic se tradice ujali fotbalisté.

 

Známé osobnosti v Chotovinách

Přestože se Chotoviny neřadí mezi největší a nejznámější obce v České republice, navštívilo je mnoho známých osobností.

Mezi občany Chotovin patří i Dušan Mendel, který pracuje jako sportovní komentátor televize Nova a dnes je dokonce šéfem sportu na Nově. Jistě všichni znáte Andreu Němcovou ze Sřepin, její otec Jaroslav Němec je osobnost, kterou budou spíše znát jen zasvěcení. Pracuje jako prezident Asociace tělovýchovných jednot a je členem představenstva SazkaArény.

Při Vánočním turnaji zazářil dlouholetý kamarád Chotovinských fotbalistů Jan Šimák, který hrál mimo jiné i za Spartu Praha.

Z Chotovinami je spřízněn i Michal Barinka, který byl jedním z nováčků na mistrovství světa v ledním hokeji v Moskvě.

Při posledních Chotovinských slavnostech nás navštívil fotbalový tým tvořený z hvězd televize Nova. „Nováci“ byli v Chotovinách již potřetí a během těchto let se zde objevili tváře jako Pavel Poulíček, Ray Koranteng, Michal Sochor ze Sřepin, David Huf, Vlasta Horváth, Ondra Brzobohatý, ředitel zpravodajství a publicistiky Martin Ondráček a mnoho dalších.

Mimo Novy do Chotovin zavítala i již zesnulá herečka Helena Růžičkvá s manželem a synem Jiřím, Zdeněk Izer s Miroslavem Dobrodinským, Fešáci, Šlapeto, zpěvák Jiří Halekal, Petra Černocká, Petr Novotný, Horváth band, Čejka band, kapela Keks, Miroslav Kalousek a další.

Asi nejváženější návštěvník naší obce je Václav Klaus a jeho žena. V roce 2001 byl ještě jako předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR hostem Chotovinských slavností. Dnes ho však můžete potkat v ulicích Chotovin také, jelikož vlastní chalupu v Prudicích a jezdí si do místní Jednoty nakupovat. Jak sám řekl, jeho první životní léto vůbec bylo v Kamenné Lhotě, pak jezdívali na tzv. letní byt do Sudoměřic u Tábora, za které hrál i fotbal proti Chotovinám.